Vzpomínky na vojnu

Co se jinam nehodí, napište sem.
Jiří Hlaváček
Příspěvky: 1
Registrován: 04 dub 2019, 13:19

Vzpomínky na vojnu

Příspěvekod Jiří Hlaváček » 04 dub 2019, 13:25

Absolvovali jste povinnou základní vojenskou službu v letech 1968–2004? Považujete vojnu za ztracený čas nebo byla podle vás přece jen k něčemu užitečná? V Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR právě hledáme pamětníky, kteří by byli ochotni zavzpomínat na průběh své základní vojenské služby (ať už v dobrém či ve zlém) a přispět tak k řešení projektu, v němž se zabýváme reflexí tohoto fenoménu před rokem 1989 (ČSLA) i po něm (AČR). Pokud máte zájem podělit se o své vzpomínky formou rozhovoru, napište nám kdy a kde jste sloužili na zvs@usd.cas.cz a my se vám ozveme!

Ing Josef Musil
Příspěvky: 1
Registrován: 09 kvě 2019, 17:18

Re: Vzpomínky na vojnu

Příspěvekod Ing Josef Musil » 09 kvě 2019, 20:48

Zdravím vás,
dneska jsem si znova uvědomil jak je to dávno kdy jsem byl účastníkem vojenské přehlídky na Letné. Psal se rok 1959, tedy je to přesně 60 let, kdy jsem ještě ne 18 letý voják šlapal přehlídku. Vzpomínám na její průběh a na to, co se kolem toho od února toho roku všechno dělo. Byla to dřina nacvičit 24-stupy v jedné řadě. A pak její výsledek na Letné. Tehdy jsme nastoupili na letenskou pláň brzy ráno. Byly jsme tam my pěšáci v železných helmách. (Motostřelci.) Vedle nás byli seřazení pohraničníci v zelených brigadýrkách a pokřikovali jsme na sebe naučená a snad i vtipná hesla. Přehlídka začala přesně načas. Pozdravil nás tehdejší ministr NO Bohumír Lomský - interesantní persona, který předjížděl před jednotlivé přehlídkové prapory ve svém Zilu s bílými koly a každý prapor zvlášť pozdravil. Pak došlo k samotné přehlídce vojsk před presidentem Antonínem Novotným. Našemu půlpraporu velel nadporučík Alois Výlet. Na jeho povel "raz" vytasil šavli. Na "dva" jí vzdal čest před tribunou pak vojska křikli "tři, čtyři, zbraň" a na ty tři doby jsme dali na ruku zbraň. Měli jsme tehdy ještě pušky se sklopným bodákem a prostě to muselo "blejsknout" jak říkal Anton Špelec. Před tribunou měl v našem půplpraporu za úkol žařvat "zabrat!!" četař Timko, který řvát teda uměl a zařval tak, že i prezident sebou na tribuně. trhnul. No prostě bylo to před šedesáti lety a já na to rád vzpomínám a taky na kluky, se kterými jsem tehdy tu přehlídku měl čest šlapat.

S pozdravem Ing. Josef Musil